A magic szám (magic number, ejtsd: medzsik námber) a Metatrader platformon belül egy azonosító szám, amely a robotok által nyitott pozíciókat hivatott elkülöníteni. Ebben a bejegyzésben részletesen bemutatom, mit kell feltétlenül tudni róla.
Mi a magic szám célja?
Az a célja, hogy a kereskedési számlán belül különböző célból megnyitott pozíciók és ügyletek ne keveredjenek össze, valamint könnyen csoportosíthatók és szűrhetők legyenek. Gyakran előfordul például, hogy egy robotból szeretnénk több példányt futtatni azonos instrumentumon belül, eltérő beállításokkal.
Fontos, hogy egyedi magic számra nem ügyletenként, hanem robotpéldányonként van szükség!
Olyasmi ez, mint az autók rendszáma, hiszen ott sem lehet két ugyanolyan rendszámú gépkocsi a nyilvántartásban. Ha van, akkor előbb-utóbb abból valamilyen probléma lesz az azonosítás során. Ehhez az analógiához hasonlóan egy számlán belül egy magic számot célszerű egyetlen robotpéldányhoz rendelünk, vagyis egyedi rendszám = egyedi magic számmal rendelkező robotpéldány.
Milyen értéket vehet fel?
Csak számot tartalmazhat, betűt vagy más karaktert nem.
A fogalom más kereskedési platformokon is létezik, a cTrader például a Label kifejezést használja.
Hogyan állítható be?
Mindkét platformra igaz, hogy kizárólag programozott eszközök (robotok és szkriptek) képesek beállítani magic számot az ügylet számára. Robotnak számítanak a kézi kereskedést segítő eszközök is, mint például az általam készített Risk Manager.
A gyakorlatban a magic szám csupán egy paraméter a sok közül a robot paraméterpanelén, mint ahogyan az alábbi képeken látható.
Célszerű azonosítónkat a robot chartra helyezésekor meghatározni és beállítani, majd a későbbiekben nem módosítani.
Fontos, hogy a nyitási vagy kihelyezési tranzakció elküldését követően a magic szám többé nem módosítható.
Figyelem! Az ügyletekhez megadható Megjegyzés mezőnek semmi köze nincs a magic számhoz. Attól, hogy egy pozíciónak van magic száma, még nem biztos, hogy van megjegyzése és vica versa. Az ügyletek megjegyzéssel történő azonosítását nem javaslom, mivel a megjegyzést egyes eseményeknél a brókercég módosíthatja, míg a magic számot viszont nem.
Mi a helyzet a kézi kötésekkel?
Kézi kötésnek nem lehet magic számot adni. Ezt úgy lehet megkerülni, hogy egy kereskedési segédeszköz vagy szkript segítségével nyitjuk meg azt a pozíciót vagy függő megbízást, amelyet egyébként kézzel nyitnánk vagy helyeznénk ki bármiféle segédeszköz nélkül. A programozónak mindenképpen lehetőséget kell biztosítania arra, hogy a kereskedő szabadon beállíthassa a robot magic számát.
Sajnos előfordulnak robotok, melyek fittyet hánynak a többi pozícióra és magic szám nélkül dolgoznak, vagy esetleg fix magic számot alkalmaznak, amely nem állítható. Ezek az eszközök problémát okozhatnak, ha nem egyedül futnak az adott számlán vagy esetleg kézi kötésekkel találják szembe magukat. Az általam készített robotok kizárólag a saját pozícióikat kezelik, kivéve, ha ettől eltérő viselkedés az elvárt.
Mire kell odafigyelni a kereskedés során?
Hol lehet megnézni a magic szám értékét?
Egy jó robot a kijelzi a charton a magic számát, így könnyen követhető, hogy éppen milyen azonosítóval látja el a saját ügyleteit.
Az ügyletek esetén az alábbi módokon tudod megtekinteni a magic számukat.
MetaTrader 4
MetaTrader 4 esetén a nyitott ügyletek listájában húzd az egeret a pozícióra! A megjelenő buboréktippben keresd az Expert azonosító részt!
MetaTrader 5
Az MT4-es módszer itt is működik, ezen felül ajánlott ajánlott bekapcsolni a nyitott ügyletek listájában a Szakértői azonosító oszlopot. Ehhez kattints jobb egérgombbal a panelen, majd az Oszlopok almenüben pipáld be a Szakértői azonosító nevű oszlopot!
Hogyan érdemes meghatározni a magic szám értékét?
Erre nincs hivatalos módszer, de érdemes egy logikus és következetes rendszert kialakítani. Az alábbiakban adok pár ötletet a saját rendszer kialakításához.