Dezső eredeti kérdése
A függőmegbízásos kereskedések veszélyeiről szeretnék többet tudni. Továbbá mennyire érdemes függőmegbízásokat kötni, és ha érdemes, akkor melyik idősíkon érdemes leginkább függőmegbízásokat kötni? Van valami statisztika arról, hogy a függőmegbízások hány %-a lett sikeres M15-ön? H1-en? H4-en? És naposon?
Horváth Gábor válasza
Kedves Dezső!
Függő megbízások veszélyei
Nem tudok róla, hogy különösebb veszéllyel járna függő megbízásokkal kereskedni. Ami előfordulhat a függő megbízásoknál, hogy ha pont hevesebb elmozdulásnál aktíválódik, akkor túlcsúszhat néhány pip-et, és nem pont ott nyílik meg a pozíció, ahol szerettük volna. Magasabb idősíkon nincs túl nagy jelentősége egy-két pip csúszásnak, de M1-en és M5-ön lehet, viszont ezt a jelenséget még nem nevezném különösebben veszélyesnek.
Fontos azt is megjegyezni, hogy a teljesülésre semmilyen ráhatással nincs, hogy Te milyen idősíkon kereskedsz – a teljesülést kizárólag az árfolyam mozgása befolyásolja, a megjelenített idősík ehhez csak közvetve kapcsolható.
Érdemes-e függő megbízásokkal kötni, és ha igen, melyik idősíkon?
Ez a kérdés furcsa, és bevallom nem nagyon értem. Éppen annyira van értelme a függő megbízásoknak mint a piacinak. A stratégiád, az aktuális piaci helyzet és Te döntöd el, hogy melyik megbízás típust akarod használni. Nincs jó vagy rossz. Számos helyzetben lehet érdemes használni őket, de nem szükségszerű. Ha például kitörésre szeretnél ügyletet nyitni (és nem várod meg a gyertya zárását), akkor használhatsz buy stop vagy sell stop megbízásokat, főleg, ha nem vagy mindig gép előtt. Ha egy bizonyos árszinten az árfolyam visszafordulására spekulálsz, akkor pedig használhatod a buy limit vagy sell limit megbízás típusokat. Vagy jelet kapsz pozíció nyitására egy gyertya zárásánál, de óvatosságból azt a stratégiát követed, hogy nem lépsz be azonnal, hanem pár pippel a gyertya fölé beteszed a buy stop-ot (long esetében), mert biztos akarsz lenni abban, hogy még van annyi erő a vételi oldalon, hogy a gyertya zárása után is felfelé halad tovább az ár. Szóval sok módja a különböző megbízástípusokhoz társított stratégiáknak, most csak párat említettem.
Hogy melyik idősíkon érdemes használni? Amelyiken kereskedni akarsz.
Hány százaléka sikeres a függő megbízásoknak?
A sikernek semmi köze ahhoz, hogy milyen megbízás típusokkal kereskedsz.
Siker = felkészültség, kockázatkezelés, stratégia, pozíció menedzselés, gyakorlat, fegyelem, figyelem, pontosság, kitartás és türelem.
Radu kiegészítése
Hamarosan közzéteszek egy bejegyzést arról, hogy milyen előnyei és hátrányai vannak a megbízásokkal, illetve az azonnali végrehajtással történő nyitásoknak és zárásoknak. Miközben a bejegyzést készítettem, a slippage (csúszás) témakörét is érintettem. Mivel ez önmagában egy érdekes téma, befejeztem hát azt. Ide kattintva elolvashatjátok, milyen gondolataim támadtak a csúsztatott végrehajtásról.
Tegnap előtt egy kicsit ráfáztam egy függő nyitásra. Este tettem be és éjjel egy nagy gyertya farka aktiválta, azaz nem ott nyitott a pozíció ahol ideális lett volna.
Rés esetén lehet probléma a függő megbízásokkal.
Az éjszakára/hétvégére benthagyott függő megbízás – réses indulásnál – nyitóáron kötődik be.
Kedves Nella!
Pontosan így van, jól mondod!
A függő megbízásnak az a veszélye, hogy nem állítható be, hogy csak a close érték aktivizálja, így egy kanóc is mrgnyitja.
Jó lenne olyan robot is amelyik kiváltaná és beállítható lenne, hogy csak akkor nyíljon meg, ha egy gyertya az aktuális idősíkon alá vagy fölé zár.
Kedves Sándor!
Amit leírtál, az abszolút megoldható és 2018-ban publikálok is majd programot, ami erre képes lesz.
Ugyanakkor egy ily módon megnyitott azonnali kötés már nem számít függő megbízásnak, hiszen a függő megbízás lényege az, hogy – az esetek többségében – egy előzetesen megadott áron teljesül. Az általad leírt módszernél azonban bőven előfordulhat az is, hogy az alá- vagy felülzárás jóval távolabb történik meg a tervezett szinttől, és ezáltal a függő megbízás eredeti alapfunkciója sem teljesül.