Te jártál már életed során valamilyen tőzsdei tanfolyamon? Olvastál már szakmai blogokat, jártál kereskedéssel foglalkozó közösségben? Elmondjuk, hogy mi mit gondolunk erről.
„Aki tudja, csinálja, aki nem az tanítja.”
Hangzatos. Vannak, akik teljes igazságként elfogadva érvelnek vele, és vannak, akiket ez mélyen sért. A magam részéről féligazságként tekintek rá, mivel ha teljes mértékben igaz lenne, akkor nagy bajban lenne az emberiség, mert az egyetemeken inkompetens tanárok és professzorok tanítanának, és minden tanulmány és könyv szerzője csődtömeg lenne, akik képtelenek a szaktudásukat a gyakorlatban is alkalmazni.
Féligazságok, negatív tapasztalatok vagy hallomások alapján sincs értelme általánosítani. A világ nem fekete vagy fehér – kivéve a feketét és a fehéret.
A tőzsde és a forex oktatásokat tekintve is igen széles és színes lehet a paletta. Minden bizonnyal vannak olyan szereplői is ennek a körnek, akik csak a pénzért indítanak kurzusokat, ám a gyakorlati tapasztalatuk és a hozzáértésük nem kielégítő. Sőt, talán van, aki egyáltalán nem kereskedik, és csak az oktatásból él, de ebből még nem következik az, hogy ne legyenek olyan eredményes kereskedők is, akik szintén tanítják a technikájukat és megosztják a tapasztalataikat. Hogy miért csinálják? Mert van késztetésük és kedvük hozzá. Foglalkozni emberekkel más élményeket és kihívásokat ad, mint a kereskedés. Aztán van a másik gyakran elhangzó kérdés, hogy ha sikeres valaki, akkor miért kér pénzt a tanításért. A civilizációnk jelenleg úgy működik, hogy az időnek, energiának és a szaktudásnak ára van. Hogy ki mennyiben határozza meg sajátjának az értékét, az a személyes megítélése. Nem érdemes kritizálni; sem a kereskedés, sem a fizetős képzés nem kényszer.
Azt nem tudhatom pontosan, hogy valaki miért oktat, de hogy én miért foglalkozom vele, azt igen. Egyszerűen azért, mert kedvet érzek hozzá. Továbbá kimondottan jót tesz, mivel önmagában a kereskedés rendkívül magányos tevékenység, és hajlamosít az elszigetelődésre. És végül, de nem utolsó sorban azért csinálom, mert rengeteget tanulok az oktatás során az által, hogy amit tanítok újra és újra fel kell idéznem, érthető formába kell öntenem; ezek mellett megválaszolni a tanítványok jobbnál jobb kérdéseit, amelyekben mindig találkozom új és számomra friss gondolatokkal. Vannak kérdések, melyek után egész új szemszögből látom az adott témát, és így olyan összefüggéseket fedezek fel, melyek a magányos trédeléssel nem biztos, hogy megérkeznek. Nem érzem úgy, hogy mindent tudok a kereskedésről, inkább azt, hogy még mindig van mit tanulnom. A mai napig tanulok más tréderekkel folytatott beszélgetésekből – vagy előadásokból –, és ha csak egy morzsányit is be tudok építeni a saját rendszerembe, már megérte.
A kereskedés tanításával kapcsolatban van két érdekesség.
Az egyik az elvárás, hogy valaki majd megtanít bennünket sikeresen kereskedni. A másik az ígéret, hogy megtanítunk valakit sikeresen kereskedni.
A sikert elvárni az oktatótól éppen úgy hamis illúzió, mint a hallgató felé ígéretet tenni arra, hogy a képzés után sikeres lesz.
A lelkiismeretes mentor maximum annyit tehet, hogy megtanítja a lehető legtöbb fontos tudnivalót, amellyel dolgozni lehet a piacon. Lehetséges megtanítani a kereskedéshez szükséges alapismereteket, buktatókat, kockázatkezelést, látásmódot, a pozíciók menedzselését, a legkülönfélébb elemzőeszközök hatékony használatát vagy megismertetni elméleteket stb. Mindezt meg lehet toldani sok személyes tapasztalattal és az oktató saját kereskedési rendszerével, de utóbbi esetben a legjobb, ha a hallgató a tanultak alapján képes magára szabni a rendszert, vagy létrehozni a sajátját – amiben szintén a segítségére lehet a mentora.
De a siker sajnos nem tanítható és nem is tanulható. A trédelésben az eredményeket senki nem fogja kitaposni helyettünk, a siker sem tablettában, sem máshogy nem kapható, csakis rengeteg gyakorlással és megtapasztalással érhető el.
Az autós iskolák oktatóitól senki nem várja el, hogy a tanulóik később autóversenyzővé váljanak. Az oktatás dolga, hogy megtanítsa a kezdő sofőrt a közlekedés szabályaira, veszélyeire, hogy képes legyen elindítani, megállítani és biztonságosan vezetni egy járművet. Hogy milyen pilóta válik a tanulóból – országutak réme, remek sofőr vagy forma egyes pilóta –, az már rajta és a képességein múlik. Körülbelül ennyi a feladata, és ez várható el egy tőzsdei oktatótól is. Az más lapra tartozik, hogy ki mit hirdet és állít, ez egyéni felelősség kérdése, de az is, hogy mit hiszünk el.
Sokan vallják azt, hogy „autodidakta módon a neten olvasva tanultam meg mindent, amit a kereskedésről tudok.” Ezzel a gondolatmenettel csak részben tudok egyetérteni: az autodidakta tanulás egy jó dolog, viszont számtalanszor lerövidítheted magadnak az utat, ha interaktívabb módszert is kipróbálsz.
A magyarországi viszonyokhoz képest meglepően sok, tőzsdével és online kereskedéssel kapcsolatos oktatást szolgáltató weboldalba és cégbe futhatsz bele az interneten. Az évek során magam is számos lehetőséggel találkoztam – ha másként nem is – ügyfeleim elbeszélésein keresztül. Rövid kis kategória felsorolásommal az a célom, hogy rávilágítsak azokra a lehetőségekre, amelyek Magyarországon (is) elérhetőek.
Mindenek előtt szeretném kiemelni, hogy az alábbi listának nem a minősítés a célja; az alábbi lista minden elemének vannak előnyei és hátrányai is.
Internetes közösségek (fórumok, Facebook csoportok, stb.)
Gyakran szinte észrevétlenül, hosszú idő alatt jönnek létre az interneten olyan közösségek, amelyek tagjai egymást igyekeznek segíteni a közös téma – jelen esetben a kereskedés és ezzel kapcsolatos további témakörök – kapcsán. A közösséget általában egy lelkes szervező fogja össze. A legerősebb oldala a közösségnek a tapasztalati és gyakorlati tanácsok lehetősége – ugyanakkor a legnagyobb gyengesége is innen ered: a csoportban általában túl sok féle ember túl sok féle kereskedési stratégiája fog „összecsapni”. Vérre menő viták történnek majd szignálokról és indikátorokról, szemléletmódról, jövőbeli és már megtörtént eseményekről. Mint minden közösségnek, ennek is van egy vagy több meghatározóbb alakja, moderátora. Jellemzően nem, vagy kevésbé profitorientált. További előny a gyors segítségkérés lehetősége, hiszen a csoportban általában biztos van legalább egy, hozzánk hasonló ember, aki már megbirkózott azzal a problémával, amivel mi még csak most találkozunk. Feltett kérdéseinkre rendkívül gyorsan választ kaphatunk.
Szakmai blogok
A blog lehetőséget ad a rendszeres (akár nagyon gyakori, napi szintű) publikációra illetve egy- vagy kétirányú kommunikációra is. Jellemzően egy vagy több szerkesztő által jegyzett, archívummal és kapcsolódó szolgáltatásokkal rendelkező formátum. A profitorientáltság itt sem ritka. Számos esetben a blog egy-egy specifikus területre fókuszál és azzal kapcsolatban tud ajánlott forrásként szolgálni, kísérő szolgáltatások segítségével.
Egy ilyen szakmai blogot már biztosan ismersz, hiszen jelenleg is egy ilyet olvasol: én leginkább a műszaki területen igyekszem számodra tudást nyújtani. Ha interaktívabb kapcsolatra van szükséged, akkor engem is megkereshetsz és kérhetsz tőlem egy konzultációt is.
Nagy létszámú tanfolyamok
Magyarországon is több olyan cég létezik / létezett, amely kifejezetten a nagy létszámú (akár 40 fő felett / rendezvény) oktatásra állt rá. Az előadók sokszor felkészülten, komplett kereskedési rendszerük megosztásával az alapoktól kezdve igyekeztek megosztani a hallgatósággal a kereskedés olykor felszínes vagy mélyebb titkait. A cégek számára az értékesítésből származó bevétel kiemelten fontos, sajnos sokszor azonban a hatékonyság láthatja ennek kárát. A hallható anyagokban biztos, hogy mindenki találhat saját maga számára hasznos információt, ugyanakkor a gyakorlati hasznosításon illetve az utánkövetés minőségén sok minden áll vagy bukik.
Az előadók gyakorlati kompetenciáját rendszeresen kétségbe vonják – akár a hallgatók (utólag), akár a külsősök (folyamatosan). Utóbbiak azok, akik valószínűleg egyébként soha nem jártak még semmilyen képzésen, és a kizárólagosan otthoni (ingyenes*) tanulás hívei.
* Ingyenes = attól, hogy nem fizetsz valamiért pénzzel, az nem azt jelenti hogy sosem kerül pénzedbe. Ezért a fals biztonságért a megélt veszteségekkel és az értékes időddel fizetsz.
„Híres ember” tanfolyama, oktatási rendszere
Ha egy ember a saját területén éveken keresztül reflektorfényben van, logikusan következik, hogy erre akár személyes brand alapú üzletet is épít. Legjobb nemzetközi példa erre egy ismert német daytrader, akinek már a neve is egyfajta pozitív töltetű hívószó. Nevére webináriumot, kis létszámú – magas költségű képzést lehet építeni.
Magyar kereskedők között is népszerű az online jelenlét alapú kereskedési oktatás (klubrendszer, webináriumok, robotok), melynek gyakran része a kézi és/vagy robotos kereskedést segítő képzés is. A képzési rendszert fenntartó előadó gyakorlati képességeit szintén rendszeresen vonják kétségbe, véleményem szerint a legtöbb esetben ezek az előadók inkább tudnak nyereségesen kereskedni, mint nem. Nagyon fontos azonban mindemellett az a tény is, hogy a profitorientált gondolkodással mennyire arányos a hatékony kommunikáció és az oktatás képessége. Hiába jó kereskedő valaki, ha ezt nem tudja kellő hatékonysággal továbbadni a hallgatók részére.
Coaching, személyes oktatás, mentoring
Az előzetesen a felkészültség felmérése alapján történő oktatási rendszernek a biztos előnye az, hogy egy teljesen egyénre szabott folyamatról van szó. A fő csapásirányt (kereskedési stratégia) itt is az előadó jelöli ki, azonban a hallgató képességeihez illesztett tempó hatalmas előnyt jelent, nem beszélve arról, hogy az előadó jellemzően maga is az oktatott útvonalat járta végig. Ez azt jelenti, hogy az oktatásban felsorolt minden részanyaggal kapcsolatban valós, gyakorlati tapasztalattal rendelkezik.
Ezeket az előnyöket a többi rendszer nem tudja nyújtani. A személyes oktatás segíthet akár a teljesen alapfokú tudás megszerzésén át az arra épülő összetettebb kereskedési gyakorlat megszerzésében is. Fontos előfeltétel ugyanakkor az, hogy az ember nyitott legyen erre a típusú személyes képzési formára és a tanulásra. A legtöbb képzéssel ellentétben a személyes kapcsolat biztosítja a „nemet mondás” lehetőségét is, azaz ha például az derül ki, hogy a hallgató számára rossz irány maga az online kereskedés, akkor azt egy jó coach (tréner) közölni fogja a hallgatóval a felismerés pillanatában, azaz az együttműködés elején (vagy már az előzetes felmérést követően).
Összegzés
Általánosságban elmondható tehát, hogy szinte minden oktatási formátum esetében hozzájuthatsz egy-egy (legalább egy) hasznos gondolathoz, azonban a jól összefogott és felépített rendszerekből már kevesebb van. Minden olyan lehetőség, ahol más, hasonló érdeklődési körrel rendelkező emberrel kommunikálhatsz érték. Ezt nem szabad elfelejteni!
Sokan előszeretettel gyártanak összeesküvés-elméleteket arról, hogy „aki nem tudja, tanítja”. A nagy számok törvénye alapján ez biztos, hogy igaz lesz néhány cégre, előadóra – azonban kóros mindig csak az előadó tapasztalatának és gyakorlatának vélt vagy valós hiányosságain gondolkozni. Ezt megspórolva több energia mehet a saját gyakorlat megszerzésébe, vagy a saját kereskedési rendszer kialakításába.
Kedves Radu!
Nagy érdeklődéssel olvasom a hírleveleidet, többé-kevésbe egyetértek a levelek tartalmával. De ez a mostani téma mindig kiveri nálam a biztosítékot. Mert ennyi lehúzós cég akik okosítást ígérve verik át az embereket, a világon nincs mint itt nálunk. Gábornak azzal az állításával ugyan egyetértek, hogy az idő pénz és ha valaki időt szán rám, sőt értéket ad nekem, azt nem várhatom el ingyen. Az én személyes tapasztalatom az, hogy az esetek 99%-ban jócskán túlértékelik magukat, az oktatók, és túlértékelik azt az infót is amit adnak. Személyes példa: 2,5 éve mikor elkezdtem a forex-el foglalkozni hosszú böngészés után kiválasztottam egy azóta is magukat „hude guruk vagyunk”-ként hirdető céget és 160e Ft-ért beültem egy kétnapos tanfolyamra. Az okításon 30perces duma, 40perces szünettel váltakozva telt el a kettő helyett másfél nap. És „megtanították” nekem a gyertya formákat, trendváltó és érősítő alakzatokat és kaptam egy 10 oldalas (5lap) fénymásolt irományt 160e-ért. Voltunk 24-en az oktatáson.( ha havonta csak egy ilyet megtartanak tényleg nem sokat kell a chart előtt kushadni) Ehhez képest hazamenve egy tökéletes részletes anyagot túrtam össze magamnak a témával kapcsolatban a netről ingyen.
Na akkor megfogadtam, hogy többet a büdös életbe nem fizetek, ha csak nincs benne (oktatás) egy több alkalmas személyes mentoring is. A fórumokkal, facebook csoportokkal sincs jó tapasztalatom. Ha kérdeztem, az esetek nagy többségében le lettem hülyézve mondván: ha még ezt sem tudom ne akarjak forexezni. Viszont aki keres az talál, másfél éve kb. csak sikerült találnom olyan céget ahol a cég fizeti az oktatókat. Még számlát sem kell nyitni náluk heti 2X1 órás ingyenes netes oktatáson akkor is részt vehetsz. És profi oktatók vannak, nekem legalább is nagyon bejön. Így természetes, hogy a számlámat is odavittem. Folyamatosan részt veszek az oktatásaikon, és külföldi oldalakon böngészek még infókért.
Nekem ebből az elmúlt mondhatom tanulási időszakból, ami alatt rengeteg stratégiát, indikátort töltöttem le külföldi oldalakról (de tényleg több gigányit) és nagyon sokat ki is próbáltam a következő három tanulságot vontam.
1. ha egy stratégia nem működik az nem biztos, hogy a stratégia hibája.
2. a piac rohadt jól megfizeti, ha tudsz úszni… az árral.
3. de a legjobban a piac a türelemért fizet.
üdv : Géza
Kedves Attila és Gábor! :-)
Véleményem: Az oktatás is egy szakma! (érteni kell ahhoz, hogy egy tudás mennyiség meg is ragadjon)
Szimpatikus a hozzá állásotok!
Azért remélem, Ti elmondjátok a tanulóitoknak a piac szereplőit (likviditásszolgáltatók, árjegyzők azok csatározásait, Brókerek, Bankok stb)
Egy kis nyalámság: http://www.usdebtclock.org/
Jó, ha tudja az ember hol is van, és mi a szerepe!
Trader szakmához megszállottság kell és kitartás, ezt vajon hogyan lehet tanítani?
Szerintem csak magas célokkal!
Egy kis szakmázás: Trendek helyett csak a túladott és túlvett állapotok hoznak sikert számomra!
Atilla, ha netán egy ilyen indikátort összetudsz kalapálni ami 2-3 pip pontossággal jelzi a kifulladást és ellenkező irányba megy minimum 5 pippet! (GRÁL)
Szemre megy nekem többször, mint nem – Intuíció: az indik nem tudnak gondolkodni meg a robotok sem.
Üdvözöllek benneteket!
Hutóczki Misi
Szia Radu! Bár alapvetően egyetértek, azzal amit leírtatok az oktatókról, a személyes tapasztalatom az elmúlt 4 év igencsak aktív (majdnem főállású) tőzsdei tanulási folyamatában az, hogy van egy specialitása a tőzsdei oktatásnak, szemben szinte minden más oktatással. Nem lehet, vagy majdnem nem lehet meggyőződni az „oktató” hitelességéről. Én foglalkoztam búvároktatással: lementem a víz alá és megmutattam tökéletesen, akárhányszor, akárhány tanulónak az elvégzendő feladatot, ezzel bizonyítva, hogy értek hozzá. Az általatok felhozott példák (pl. autós oktató) is ilyenek. A tőzsdén erre nincs mód, ezért nekem úgy tűnik, hogy lényegesen többen élnek vele vissza, mint más szakmákban. Mellesleg itt nincs jogi kötelezettség sem, hogy ki lehet „oktató”. Én évekig tanultam, vizsgáztam, papírokat szereztem, hogy búvár jelöltekkel foglalkozhassak. De mint mérnök a szakmámról is papírom van. A Forex „oktatók” többsége semmit nem tudna felmutatni, ami hitelessé tudná tenni őket, így a tanulóknak marad a hit, meg a sokszor légből kapott szóbeszédek.
Sajnos akár tetszik, akár nem ma Magyarországon egyértelműen több a „Mekk mester” mint a profi és a kezdőknek semmi esélye kiválasztani a jót.
Bocsánat, hogy kicsit hosszú lettem! Csak így tovább, kíváncsian figyelem a kísérletedet!
Üdv
Atti
Tanítani biztos hogy nagyszerű élmény. Tanuló van rengeteg, mind azt hisszük -az intelmek ellenére- hogy gyorsan meg lehet gazdagodni. Stratégiát lehet, de kereskedő karaktert a megfelelő pszichológiával, nem lehet megtanulni. Legalábbis erre jutottam néhány év alatt. Ezért gondolom, hogy a programozás legalább részben segíthet, legalább a pozíció menedzselésben.
Üdv! Nem értek egyet Horváth Gáborral. Igenis tanítható a sikeres kereskedés!! Ennek iskola példája a „Teknősök” esete. Tehát, ha egy oktató azt mondja, „De a siker sajnos nem tanítható és nem is tanulható.” akkor az NEM is akar sikeres kereskedőt faragni senkiből! A másik dolog ami igazán érdekes, hogy ha valakinek van egy jó kereskedési rendszere, azt nem osztja meg másokkal. Persze vannak kivételek, de az elenyésző a többihez képest. Valamint vannak, akik értenek hozzá és ingyen átadják a tudásukat, de ők előre jelzik, hogy a sikeres kereskedési rendszereiket NEM osztják meg, csak a tapasztalataikat és a tudásuk egy részét. Nem tudom a neves tanítók mit szólnának ahhoz, hogyha, olyan szerződést kötnének velük, hogy a díjazásuk a kereskedésem nyereségének 10%-a, ameddig csak kereskedem. Biztos kevesebben akarnának oktatni! További sikereket kívánok: Tamás
Tisztelt Attila!
Bérelek egy dedikált VPS szervert egy cégtől, 12 mag proci, 64 gb memória, 1 gigabit sávszélességgel, Windows Server 12 R2 op.rendszerrel. A server úgy lett telepítve, hogy az erőforrások meg lettek osztva, tehát két VPS felületem van. Egy-Egy serveren 12 meta trader fut. A három mester számlát 9-9 slave számla másolja, tehát nagyon fontos, hogy hétfőtől péntekig zavartalunul rendelkezésre álljon az erőforás. A probléma az, hogy a server random szerűen újraindul, ezáltal a meta programok bezáródnak. A szolgáltatóm nem tudja mi okozhatja ezt a rendellenességet, ezért fordulok Önhöz, hogy van-e tapasztalata ebben a témában?
Köszönöm
Üdv
Imre
Kedves Imre!
A véletlenszerű újraindulás semmiképpen sem normális dolog, azt kell megszüntetni. Ha ez nem megy, VPS szolgáltatót váltani. Sajnos nincsen konkrét ötletem, hogy mi okozhatja ezt. A MT4-ek biztosan nem okoznak újraindulást, sőt, szerintem inkább valamilyen hardveres probléma okozhat ilyesmit.
Melyik VPS szolgáltatóról van szó? Ha kisebb cég (vagy ismerős), akkor én mindenképpen ezen a fronton kezdenék el kutatni.
Hasonló az én értelmezésem is sok jó gondolat található a cikkben . Sok sikert…….