Robi eredeti kérdése
Szia Radu . Gratulálok az oldalhoz , sok hasznos és érdekes témáról és eszközről olvastam már itt . Én még csak tanulgatom a kereskedést és próbálok minél több tapasztalatot gyűjteni . A Szoboszlai Attila előadásait szoktam figyelni , mert az Ő piaci hozzá állásával és szemlélet módjával tudok a legjobban azonosulni . Amin mostanában sokat elmélkedem ,hogy a pozíció méretezés mennyire befolyásolja a számlát , illetve ami még számomra fontos a pozíció managelése . Szóval ezzel kapcsolatos bejegyzéseket , tapasztalatokat , ötleteket szívesen olvasnék . További szép napot . Üdv . Robi
Horváth Gábor válasza
Kedves Robi!
A pozícók helyes méretezése pozitívan befolyásolja a számlaegyenleget. Fix lotokkal is lehet nyereségesen kereskedni, azonban profit tekintetében szignifikáns a különbség a két módszer között.
A helyes méretezés alatt azt értem, amikor előre meghatározott kockázat szerint a belépőszintünk és a stop-loss közötti pip „távolság” alapján számoljuk ki a lot mennyiségét. Minél kisebb a két szint közötti pip, annál nagyobb méretű pozíciót nyithatunk, ugyanakkora kockázat mellett. A szűk stop-loss esetében mondható el, hogy kis kockázatú a pozíció, de ez a kis kockázat nem arra vonatkozik, hogy kisebb az esély a kistoppolódásra, hanem arra, hogy a nagyobb lot mennyiséggel jóval nagyobb profitot érhetünk el, de ennek a feltétele az észszerű S/L és T/P szint meghatározása.
Gyakran hallani, hogy „ennyi meg annyi pip profitot csináltam”. De ez semmitmondó, üres közlés. A lényeg az, hogy mindezt hány lotos kötéssel?
A pozíciók menedzselése szintén fontos. Nagy vonalakban annyit jelent, hogy meghatározott rendszer, szisztéma alapján csökkentjük a nyitott pozíciók kockázatát – amennyiben ez lehetséges –, tovább védjük illetve maximalizáljuk az elérhető profitot. Rengeteg eszközzel és módszerrel lehet menedzselni, ez a téma szinte kimeríthetetlen, a lehetőségeket variálva talán végtelen, de úgy gondolom, hogy a menedzselést mindig az adott stratégiához kell igazítani, ezért univerzális és minden körülmények között alkalmazható metódusról nem teszek kijelentést.
Szerintem az, hogy kisebb stop távolsággal nagyobb lotméretet köthetsz amiből nagyobb nyereséget érhetsz el önmagában félrevezető információ! Ugyanis ha kisebb a stop távolság valóban nagyobb a köthető lotméret, viszont nagyobb a valószínűsége annak is, hogy kistoppolódik a pozíció, hiszen a kisebb távolságot hamarabb éri el az árfolyam. Így jutunk el a nyerő vesztő kötések arányához, amiből kiderül, hogy nyereséges e a stratégiánk. Tehát a kötések nyerő/vesztő aránya, illetve a nyerséges kereskedések Risk/Reward aránya a döntő. A pozíció méretezést pedig a stratégia kell, hogy meghatározza.
A válaszban leírtakon túlmenően, a kockáztatott tőke összegét is figyelembe kell venni a pozíció méretezésekor.
A töke nagysága az estlegesen a pozíción keletkezet veszteség is fontos szempont kell hogy legyen.
Én egy Excel táblázat segítségével határozom meg a pozíció paramétereit.
Kockázat,a tőke 2%-a. (ez konstans a mindenkori tőke adataitól függ.
nyitó ár;
a lot;
a kötés iránya;
a veszteség;
a stop;
a hozam szorzó;
a célár
mezők értékeit adom meg.
a Excel számítja ki:
a várható nyereség;
a kockázat/hozam
értékeit.
(küldök egy fotót a táblázatról.
Az I, a J,a K oszlopok a pozíció méretezése. A többi segít a piac értékelésében.
Nekem hiányzott egy példán keresztüli bemutatás.Pl 300 egységnyi tőke x kockázat y lot méret ,sl távolsága és a tp távolsága.
Biztosan létezik sok program is de talán józan paraszti ésszel levezetve sokkal jobban megérthető.