Radu előző cikkében írt a Renko chartokról, és megkért, hogy foglaljam össze gyakorlati véleményem. Horváth Gábor vagyok, korábban már találkozhattatok velem egy 7 részes cikksorozatban, amelyet Raduval közösen alkottunk meg Nektek.
Pár évvel ezelőtt nekem is felkeltette a figyelmem a Renko chartok alapján történő kereskedés, és néhány hónapig el is mélyedtem benne próbálgatva és tesztelve a különféle Renko stratégiákat. A hatékony és gyorsabb munkához expertet is készítettünk, hogy megtaláljuk minden instrumentumhoz a legmegfelelőbb brick méretét, és persze a legideálisabb belépési és kilépési pontokat illetve menedzselést.
A személyes tapasztalataimat és következtetéseimet írom le, tehát nem univerzális alapigazságokat nyilatkozom ki, és könnyen elképzelhető, hogy másoknak eltérő gondolatai vagy tapasztalatai vannak a Renko chartokat illetően.
Első ránézésre biztató kép tárul a szemlélő elé, főleg, ha a kiszemelt időszakon az ideális brick méret van beállítva. Egy experttel – optimalizációval – az MT4 stratégia teszter segítségével könnyedén meg tudjuk találni a legjobb beállítást, viszont azt jó észben tartani, hogy csak múltbeli mozgásokból tudunk kiindulni, és semmi nem garantálja, hogy a jövőben ugyanazokkal a brick méretekkel profitot lehet elérni.
Számomra a statikus rendszerek gyenge pontja, hogy a jövő árfolyammozgásai – és az adott instrumentum karakterisztikája – nagyban eltérhet a múlttól, és ha a jövővel kapcsolatban csak múltbéli adatokra hagyatkozunk, akkor a jövőben bizonytalan lábakon állunk majd – súrolva a szerencsejáték kategóriát.
Egy adott termék finomabb karakterjegyei folyamatosan változnak – mint minden más a világban – a piaci szereplők összetétele is mindig más –, és csak egy fix tényező létezik, a már említett változás.
Persze ebből nem következik, hogy ne lehetne statikus rendszerekkel is pénzt keresni, ám véleményem szerint a hosszú távon is profitos eredmény az adott szisztéma folyamatos figyelését és utógondozását követeli meg. Az már más kérdés, hogy ebben az esetben nevezhetjük-e még statikusnak a rendszert. A fentieket összefoglalva: a siker érdekében folyamatosan figyelni kell a stratégiát és az ideális brick méretét, és amennyiben szükséges, akkor változtatni. Hogy mennyi veszteség után figyel fel a kereskedő arra, hogy módosítani kell, az már egyéni hozzáállás.
Mi az, hogy statikus rendszer?
Statikusnak hívom azokat a kereskedési rendszereket, stratégiákat amelyek fix paraméterekkel működnek, és nem idomulnak a folyamatosan változó piaci mintázatokhoz. Ilyen például a legtöbb robot, amelyeknek kötött az eszköztára – és azok beállításai.
A Renko chartok esetében a fix tégla méret miatt használom a statikus jelzőt.
Konkrét tapasztalatok
Minél kisebb téglákkal dolgozunk, annál több kötésünk van, és annál több kiadásunk. Esetemben egy kimondottan ígéretesnek tűnő beállítás a gyakorlatban azon vérzett el, hogy a viszonylag kis téglák miatt a spread és stop-loss ráhagyások megették a profitot, továbbá a pontatlan megbízás teljesülések, amelyek a tesztelésben nem derülnek ki. A számlaegyenleget ugyan nem érte bántódás, de nyereség sem keletkezett – a spread és a többiek felemésztették. A bróker jól keresett, nekem viszont nem érte meg a zéró profit a macerát.
Körülbelül fél évet dolgoztam Renko csártokkal. Ebben az időszakban ugyan sikerült kicsikarni némi profitot, de végül úgy döntöttem, hogy számomra kevés, amit adhat ez a módszer. Persze ez is egyéni megítélés, hogy kinek mi a sok vagy a kevés, és nyilván lehetnek az általam alkalmazott stratégiánál jóval jobbak is Renkohoz – de én nem találtam meg.
Manuális kereskedőként folyamatos a kapcsolatom a piaccal, így korán észreveszem, ha valamit alakítani, finomítani kell a stratégiámon, továbbá a kereskedési szisztémámat a piaci mozgások alaptermészetére építettem, amelyek alapjaiban biztosan nem változnak meg amíg piacok léteznek. Ha pedig mégis, az azt jelentené, hogy vége a tőzsdéknek vagy a világnak, és akkor már úgyis mindegy.
A Renko chartok előnyei
A Renko chartok hátrányai
Kíváncsi vagy ehhez hasonló, hasznos bejegyzéseimre?
Ha érdekelnek az ehhez hasonló témákkal foglalkozó bejegyzések, akkor add meg keresztneved és e-mail címed, hogy elküldhessem Neked!
Hagyj üzenetet