A cikksorozat tematikája
- Pozícióépítés: tartalomjegyzék és fogalmak
- Egypozíciós és egypozíciós, sorozatkezelő rendszerek
- Többpozíciós, sorozatot kezelő rendszerek - 1. rész: gyűjtés sávban
- Többpozíciós, sorozatot kezelő rendszerek - 2. rész: gyűjtés kontratrendben
- Többpozíciós, sorozatot kezelő rendszerek - 3. rész: gyűjtés trendben
Bevezető
A cikksorozat első részében összegeztem, hogy milyen kategóriákba sorolom az egyes pozícióépítési taktikákat. A második részben érintettem az egypozíciós rendszerek alapproblémáját, majd bemutattam az egypozíciós sorozatokat. A harmadik részben a többpozíciós, sávban gyűjtős rendszerekről beszéltem. Mindenképpen olvasd el ezeket a bejegyzéseket, mert a további részekhez is elengedhetetlen ismerned őket.
Többpozíciós rendszerek – tartalom
Egy kis ismétlés: a többpozíciós rendszer fogalma számomra azt jelenti, hogy egyszerre több, akár ellentétes típusú pozíció is nyitva van. Nyitásuk, zárásuk is meghatározott rendszer szerint történik. Ezek kombinációja majdnem végeláthatatlan, de megpróbálkozom a bemutatásukkal.
A többpozíciós rendszereket 4, egymást követő bejegyzésben fogom bemutatni. Ezek közül olvasod most a másodikat. A menetrend:
- Többpozíciós, sorozatot kezelő rendszerek – 1. rész: gyűjtés sávban
- Többpozíciós, sorozatot kezelő rendszerek – 2. rész: gyűjtés kontratrendben
- Többpozíciós, sorozatot kezelő rendszerek – 3. rész: gyűjtés trendben
- Többpozíciós, sorozatot kezelő rendszerek – 4. rész: gyűjtés trendben és kontratrendben egyszerre
Köszönöm Nektek az eddigi visszajelzéseket, biztos vagyok benne, hogy ennek a témának lesznek még további, kapcsolódó tartalmai. A túl nagy terjedelem elkerülése végett a cikksorozaton belül csak egy összegzést kívánok adni a témáról, tehát biztosan lesz olyan dolog, ami kimarad a bejegyzésekből.
Kérlek, jelezd a cikk végén található űrlapon, hogy számodra ez a terjedelem kevés, megfelelő, vagy túl sok. Köszönöm!
Többpozíciós rendszerek: gyűjtés kontratrendben
Ha kerestél már valaha kereskedési stratégiát az interneten, akkor leggyakrabban valószínűleg olyan stratégiákba botlottál, amelyek a trendet keresik, vagy annak rövid- vagy hosszabb távú mozgását szeretnék kiaknázni. Ezzel szemben léteznek kontratrendi elképzelések is. Mire gondolok, amikor azt mondom, hogy kontratrend? Az első bejegyzésben már kifejtettem, jöjjön egy kis ismétlés:
Kontratrendi pozícióépítés
Ha kontratrend irányú ráépítésben gondolkodsz, akkor a ~ esetén az első megnyitott pozícióddal azonos típusú pozíciót fogsz nyitni, a trenddel ellentétes irányban. Azonos típusnak számítanak a STOP megbízások, illetve a LIMIT megbízások is, amennyiben ezek nyitóára az eredeti (első, legkorábbi) ügyleted nyitóárától a kedvezőtlen irányban, előrehaladottabb szinten kerül kihelyezésre.
Mitől válik kontratrendivé egy elmozdulás?
Legtöbbször attól, hogy az első megnyitott pozíció nyitóárához képest a piac megtesz egy meghatározott távolságot a rossz (kedvezőtlen) irányban. Trendkereső stratégia esetén ilyenkor a stop-loss zárja rövidre a helyzetet. A kontratrendi stratégiák esetében azonban ilyenkor újabb, azonos típusú pozíciót (pozíciókat) fogunk nyitni annak érdekében, hogy javítsuk átlagárunkat, ezáltal lehetőség szerint nyerő helyzetet hozzunk ki egy alapvetően rosszul induló szituációból.
Ha például nyitsz egy buy típusú pozíciót, aztán az ár ellened (lefelé) mozdul el, akkor – leegyszerűsítve – tulajdonképpen három eszköz van a kezedben:
A harmadik opció esetében rányitásokat eszközölsz annak érdekében, hogy menekülhess egy rossz helyzetből. Növeled a vállalt kockázatot, hogy a kedvezőtlen elmozdulásból történő, megfelelő méretű visszaütés során egyszerre zárhasd az összes pozíciót. A pozíciók zárásakor jobb esetben profitos szummával fejezed be a műveletsort. Előfordulhat, hogy olyannyira „beleragadsz” egy elhúzódásba, hogy bizonyos idő elteltével – ez mindenkiél eltérő idő, van akinél pár nap, van, akinél hónapok – csak a „menekülés” válik a céloddá, és már a nulla pont elérésekor is elégedett leszel.
Kíváncsi vagy ehhez hasonló, hasznos bejegyzéseimre?
Ha érdekelnek az ehhez hasonló témákkal foglalkozó bejegyzések, akkor add meg keresztneved és e-mail címed, hogy elküldhessem Neked!
Gyakran nyerni, ritkán bukni
Az ilyen típusú stratégiákban a gyakori, folyamatos nyereség termelése és a nagy veszteségek elkerülése a cél. Ha folyamatosan, meredeken emelkedő egyenleggörbét látsz, akkor nagyon valószínű, hogy ilyen stratégia van a háttérben. Később még kifejtem, hogy milyen súlyos kockázattal kell számolnod, hiszen ez a stratégia sem biztosít hozzáférést az „ingyen” pénzhez. Lényeges, hogy a könyvelt és a lebegő eredmény vonala – a MT4 riportjaiban az előbbi kék, az utóbbi zöld színnel van jelölve – ne térjen el nagy mértékben egymástól. Az alábbi képen egy kifejezetten elhanyagolható lehívású eredménygörbét mutatok.
Az alábbi képen kevésbé szerencsés egyenleggörbét láthatsz: bekövetkezett a kistoppolódás, azaz a lebegő veszteség nem volt tovább finanszírozható, ezért az eredeti tőkénk feléig buktuk vissza a hozamot.
Sokszor nem ennyire tolerálhatók a lehívások, és bekövetkezik az elkerülhetetlen számla bukás.
Mindenképpen jelen van a veszteség
Minden ilyen típusú stratégiában kódolva van az időnkénti számlavesztés, a kérdés csak az, hogy mielőtt bekövetkezik, mennyi pénzt tudtál létrehozni vele, valamint hogy milyen előre lefektetett szabályrendszered van a számlák feltöltésével és újraindításával kapcsolatban.
Hogyan lehet kockázatot számítani?
A kockázatod növelése semmiképpen sem történhet vég nélkül. A trendkereskedésnél megszokott pár százalékos kockázat itt már az első rányitások esetén elvérezne – rá vagy utalva arra, hogy nagyobb kockázatot vállalj. Rendkívül fontos megértened azt, hogy az egypozíciós trendkereskedő rendszereknél megszokott money management-től a kontratrendi stratégiák kockázatszámítása teljes mértékben különbözik. Trendkereskedéses rendszereknél egy kezdőpozícióra fogod kiszámolni azt a kockázatot, amelyet legrosszabb esetben hajlandó vagy elveszíteni. Ezzel szemben a kontratrend esetében nem lehet megjósolni, hogy meddig húzódik el a piac a számodra előnytelen irányba – így tehát azt sem tudni, hány pozíciót kell megnyitni és azok mennyire terhelhetik meg a számládat. Mivel nem rendelkezünk végtelen tőkével, ezért mindenképpen húzni kell egy vonalat: kénytelen vagy definiálni a maximális lebegő lehívás mértékét. Ez azt jelenti, hogy egy általad meghatározott maximális negatív összeg elérésekor likvidálni kell az akkor nyitott pozíciókat, és realizálni a veszteséget. Ameddig ezt nem teszed meg, addig kizárólag lebegő veszteségként van jelen a számládon. Ez éppen annyira veszélyes, mint a realizált veszteség, csak pluszban még mentális súlya is. A későbbiekben erről is írni fogok.
A teljes számládat kockáztatod!
Fontos: az ilyen típusú stratégiák üzemszerűen és folyamatosan pénzt termelnek, de időről-időre előfordul az, hogy a piac olyan mértékű elhúzódást produkál, amelyből csak nagyon lassan, vagy egyáltalán nem tér vissza, vagyis: nem biztosít számodra megfelelő mértékű visszaütést. Ezekben a helyzetekben – ha nem raksz féket a stratégiára az előre meghatározott összeg segítségével – a stratégia képes elégetni (elbukni) akár a számládon lévő teljes tőkét. Ez nem opcionális, hanem rendszeresen előfordul. Nincs tehát kivétel, és ne hidd, hogy Te leszel az, akinél ez nem következik be. Ha ezt nem tudod elfogadni, és nem tudod belekalkulálni a rendszeredbe, akkor még csak ne is kísérletezz ilyen technikákkal.
A belekalkulálás alatt arra gondolok, hogy a folyamatos pénztermelő képesség során szerzett hozamot biztosan csökkenteni fogja az időről-időre előforduló veszteség. Ezekkel muszáj tervezés szintjén is számolnod, mert lehet, hogy a stratégiád az elmúlt két év visszatesztjeiben soha nem bukta el a számlát, azonban az éles teszt harmadik (de akár első, láttam már ilyet is) napján azonnal számaveszteséget csinál. Ha nem számolsz velük, akkor szerencsejátékot űzöl, amely rövid és hosszabb távon is biztosan a tőkéd elvesztéséhez vezet.
Konkrétan határozd meg tehát, hogy például egy képzeletbeli 100 dolláros számlának a 30%-os lehívásakor azonnal likvidálsz, és lezárod a nyitott pozíciókat. Ha ezt előzetesen meghatároztad, akkor 30 dollár veszteség esetén Neked vagy a robotodnak cselekedni kell. Ha nincs ilyen meghatározott összeg, akkor a számládon elérhető tőke mértékéig leszel kockázatban, és azt fogod elégetni.
Mi lehet a jel az első és a további pozíciók megnyitásához?
Ezt a kérdést is komoly hitviták övezik. Az első és a további pozíció megnyitása történhet hasonlóan jelre, mint bármilyen más trendkereső stratégiában, és történhet például az ár egy bizonyos távolságnyi elmozdulásakor. A távolság mellett akár az idő tényezőjét is be lehet vonni, hogy elkerüljük a gyakori, felesleges pozíciónyitást.
Jelre nyitáskor szokásos indikátori jelre indulhat a folyamat: ha két mozgóátlag – ez csak példa, a magyarázat szempontjából irreleváns, hogy mi az alkalmazott jel – a meghatározott módon keresztezi egymást, akkor buy pozíciót nyitunk. Ennek a buy pozíciónak mindenképpen van profitcélja, és / vagy csúszóstopja, amellyel a forgatókönyvek közül a profitosakat fedjük le. Ha a piac a pozíció ellen mozdul, akkor a következő buy pozíciót egy újabb (másik) mozgóátlag beérkező szignáljára nyitjuk meg. Ennek a rendszernek az az előnye, hogy valamelyest segítségül hívjuk a technikai elemzést, és jelre lépünk be. Hátránya, hogy a jelek egymástól túl közel és túl távol is bekövetkezhetnek.
Lépésközre nyitáskor az előre meghatározott lépésköz elteltekor azonnal pozíciót fogunk nyitni. Ennek a rendszernek az előnye, hogy – mivel nem használunk technikai elemzést – pontosan ismerjük a mindenkori következő pozíció nyitási árszintjét, a hátránya pedig az, hogy túl sok pozíciót kell nyitnunk, és a fals kitörések esetén akár több pozíciót is feleslegesen nyitunk meg.
A két gondolkodásmódot akár ötvözni is lehet. A jel teljes mértékben szabadon alakítható, a kombinációk száma végtelen.
Mikor és hogyan zárunk?
Akár egy, akár több pozíciód van nyitva, tulajdonképpen egy sorozattal, szekvenciával, ciklussal rendelkezel. A cél a sorozat profittal történő likvidálása. A kontratrendi pozícióépítések során leggyakrabban egyetlen, közös árszinten fogod őket zárni, tehát egy visszaütésre van szükséged. Legalább akkora visszaütés szükségeltetik, amely a sorozat profittal történő zárását eredményezi. A zárás pillanatában a sorozat tagjainak önálló pénzügyi eredménye a következő három lehetőségből tevődik össze:
Nem elvárás, hogy a sorozat összes tagja profittal záruljon. Természetesen az az optimális a kockázat és a profit viszonylatában.
Az alábbi két képen egy-egy olyan, buy pozíciókból álló sorozat zárását mutatom meg, ahol veszteséges, nyereséges és nullás pozíció is előfordult. A veszteséges pozíciókat piros, a nyereségeseket zöld, a nullásakat sárga színnel jelöltem.
Mentális csapda: a lebegő veszteség
Azoknál a többpozíciós rendszereknél, amelyeknél a lebegő (azaz nem realizált) eredmény nagy mértékben képes kilengeni – ilyen a legutóbb bemutatott sávban gyűjtő, és a most tárgyalt rendszer is – számolnod kell azzal, hogyan fogod megélni ezt. Szinte biztos, hogy rosszul. Az ember alapvetően úgy van összerakva, hogy rosszul dönt a nyereség, a veszteség és a kockázat kapcsán. Ezt a témát sokan kutatták, ajánlom Neked David Kahneman és Amos Tversky kutatásait, melyről ebben a bejegyzésemben olvashatsz. Két komponense van a jelenségnek: az egyik, hogy mindenképpen nyerni szeretnél, a másik az, hogy nem vagy hajlandó elismerni és elfogadni, hogy cselekedned kell. A cselekvés pedig egy rossz helyzetben az, hogy lezárod a lebegő veszteséget, és tartasz egy kis szünetet. Sokan pontosan ezt nem teszik meg, és vég nélkül finanszírozzák a veszteségeiket annak reményében, hogy a piac majd csak visszafordul. Az esetek túlnyomó részében ez vagy nagyon lassan, vagy egyáltalán nem történik meg – hamarabb szakad el az a bizonyos cérna.
Amikor egy ilyen komoly szituációt megtapasztalsz, akkor elkerülhetetlenül rosszul fogod érezni magad. Lényeges, hogy amikor ismerkedsz ezekkel a rendszerekkel, demó számlán kísérletezz velük. A demó tapasztalatszerzés után pedig hónapokon keresztül kizárólag olyan mértékű pénzzel dolgozz éles számlán, amely elvesztésekor nem remeg bele az egzisztenciád, és el tudod engedni. Itt is igaz az, hogy lassan, apró lépésekben szabad csak emelned az erre szánt kezdeti tőke összegét.
Ha megélsz egy veszteséget, javaslom, hogy menj végig az alábbi segédleten (ez nem csak kontratrend kereskedéshez alkalmazható egyébként):
Különösen lényeges, hogy ha Te hibáztál, akkor vállald a felelősséget! Döntéseidért csak és kizárólag Te felelsz. Ilyenkor könnyű másra hárítani a felelősséget – ne tedd, mert úgy nem fogsz belőle tanulni.
Lehet ezzel tartósan profitot csinálni?
Véleményem szerint: igen. Az odáig vezető út viszont hasonlóan kemény, mint bármely más stratégia esetében. És biztosan nem is könnyebb, ezt érdemes elfogadnod!
A leggyakoribb változatható paraméterek
Az ilyen típusú stratégiákban is jó pár olyan paraméter van, amelyekkel szabályozhatod annak sikerességét, de elengedhetetlen látnod azt, hogy itt is igaz: bármelyik paramétert is változtatod, az kihat a rendszer egészére.
Klasszikus hibák
A teljesség igénye nélkül felsorolok pár olyan fontos tényezőt, amivel jellemzően nem szoktak tervezni, és súlyos problémákat okozhat:
Hogyan tovább?
A sorozat következő részében a trendben történő építkezésről beszélünk Nektek, amely az összes pozícióépítési taktika közül a legkevésbé kockázatos, ha jól építed fel a szabályrendszert.
Addig is kérlek, hogy véleményezd ezt a bejegyzést, mert sokkal jobb úgy írni, hogy visszajelzéseket kapok, mint úgy, ha nem ;)
Martingale-módszer, tehát alapvetően hibás, mindenképp felejtős! Nem fogsz tudni jól kijönni belőle, mindig lesz egy kontratrend, ami „túl hosszú”, és viszi a számlád. A nagy mágusok a rossz elmozdulás esetére a méret csökkentését (felezés) javasolják, nem a növelését. Egy esetben érdemes hasonlóban gondolkodni, ha nem tudod eldönteni, a belépésed mely árszinten történjen. Ekkor pl. harmadolva a méretet, 3 helyen vehetsz fel pozíciót, de az eredeti rizikó növelése nélkül.
Helytelenítem, hogy a cikkben járható útnak mutatod be a stratégiát, mert ez épp a kezdőket viheti tévútra, az amúgy is benne rejlő pszichológiai csapdára (veszteségkerülés, kockázatnövelés) ráerősítve.
„Vannak bátor tréderek, és vannak régi tréderek. De nincsenek régi, bátor tréderek!”
Árpád, amiről írsz, az is egy technika – a bejegyzés azonban nem erről szólt. A megoldásban, amit Te írtál, egy konkrét kockázat három, egyenlő részre darabolása történik.
A cikkben leírt stratégia abszolút járható út, hiszen többen tartósan, hosszú ideje kereskednek vele. Nem a Martingale a lényeg!
A százalékos arányok itt is működnek: sokan nagyon gyorsan vesztik el a számlájukat, ha megalapozatlan tudással, gyakorlat nélkül vágnak bele a kereskedésbe. Ez utóbbi azonban nem ehhez a stratégiához kötődik. Ha ez így lenne, akkor az emberek nagy része nem lenne képes trendkereskedéssel elveszíteni a teljes számláját – pedig ez is rendszeresen megtörténik sajnos.
Jó összefoglalás, nincs túlbonyolítva.
A témához kellő hosszúságú.
Köszönöm a visszajelzést!
Számlán hagyott hozam
:Bukás után azonnali folytatás:
ez a két fejezet nagyon hasznos. mert nálam is 1 év volt az újrakezdés,mivel akkoriban még nem olvastam ezt a frappáns összefoglalódat,
Jókat írsz nagyon, !!!
üdv,
Péter
Köszönöm, Péter! A témában tervezek még részletesebb esettanulmányok bemutatását is, de ez még a jövő zenéje.
Kedves Radu,
A Horváth Gábor vezette forex klub tagja vagyok és mindig nagy érdeklődéssel olvasom az anyagaidat. Elismerten jó és szakmailag színvonalas irásokat készítesz, amik nagy segítségemre vannak a tanulás és a napi tréding folyamán.
Köszönettel, Üdvözlettel, dr.Kovács József
Köszönöm elismerő szavaidat, igyekszem a jövőben is érdekes témákkal jelentkezni, és megtartani a színvonalat.
Ebbe a stratégiába nagyon szépen bele lehet bonyolódni a kereskedés folyamán. Nyakatekert. Pedig egy jó stratégiának a lényege az egyszerű de hatékony használhatóság lenne.
Továbbá nem értek egyet a mozgóátlagok kereszteződésére való kötéssel. Ugyanis a mozgóátlag kerszteződések sokszor már késői jelet adnak, az-az ha valaki be is köti őket, addigra a lehetséges haszon nagy része már elment, és csak kis haszon realizálható a mozgóátlagok kereszteződésére való kötéssel. Szerintem ennyire azért nem szabadna függni az indikátorok jelzéseitől. A gyertyák mozgásának figyelése sokkal hasznosabb, hamarabb jön a jel. :-) ;-)
Szia Dezső!
A mozgó átlagos jel csupán egy példa volt, a bejegyzés témájának szempontjából teljesen irreleváns. Írhattam volna MACD-t, RSI-t vagy bármi egyebet is – ha számodra a gyertyák mozgása adja a legjobban használhat jelet, akkor akár azt is. :)
Ahhoz képest. hogy milyen iszonyatosan nehéz írni a témáról, mármint a logika szempontjából, ez nagyon jó írás. Köszönet érte.
Mindazon által valószínűleg kevesen értik meg, és ez azért van, mert nagy a zavar (talán szándékosan lett/tették azzá?) a témával foglalkozók fejében. De, ha azért írod ezeket, mert úgyis ebből élsz, vagy mert szeretnél tisztábban látni, akkor jól teszed. Mi nem mertünk/merünk kiállni vele nyilvánosan…. bár én próbáltam, de kevesen értették, de azért hasznos volt, mert így lett egy csapatunk, Veled is beszéltem már telefonon, és egyik csapattársunk is, talán progiztál is neki…
Más téma: van egy „nagyítási technika”, sajátos logika, amellyel „megoldjuk” a számlakockázatot, így az elvileg és gyakorlatilag nincs, mert azt mondtuk, hogy végtelen sok a hideg, azaz nem működő háttér tőkénk. Nyilván, ekkor nem keresünk annyit százalékosan, de kit érdekel, mert legalább keresünk biztosan és vidámság az egész.
Meg kell jegyeznem, hogy nekünk is nehéz dolgunk volt, de jelenleg elégedettek vagyunk magunkkal. Ezt úgy értük el, hogy csapatban dolgozva személyesen megbeszéltük a dolgokat, és bevezetünk új, a mai napig sehol sem fellelhető, nem használt fogalmakat. Van több honlapunk, és több száz oldal írásunk (könyv alakban is, de nem terjeszt(het)jük, csak csapat-tagoknak, belső használatra készült), és több (sehol a világon nem ismert elvű) jól működő saját készítésű MT4 program.
Itt van még néhány új fogalom, de már ezt is csak mint félig csapatagnak írom meg Neked: előrekötés, hátrakötés, virtuális kosár, (abszolút) részkosár zárás, MGBC robot sorozat, ks technika, napvégi technika, pénzszivattyú-elv, kötéshatásfok, gyertyatest kontroll, alapkezelők technikája: „ad a felét, vegyél ugyanannyit”, stb.
Ezeket egy pdf-könyvben is leírtam a csapatnak (100 oldal), a címe:
„A kereskedés művészete és bűvészete”.
Van az írásodban néhány betű, illetve szóhiány, hiba, amikre bárki rájöhet, de leírom majd esetleg, ha akarnád, csak nem szeretném, ha kötözködésnek látszódna most, mert nagy tisztelettel és köszönettel olvasom az írásaid -ingyen!!! Még egyszer köszönet érte!
Van néhány rész, amit jobban is meg lehet fogalmazni, szerintem, de mint a betű hibáknál is írtam: aki rájön érti, aki nem, az… hát…
Lehet Te is tudsz az eddig beharangozottakon túl is technikákat a kereskedésre, csak nem tennéd közre…..
Honlap címet lehet kérni? Esetleg a könyvet?
Engem is nagyon érdekel ez a téma.
Nem vagyok összeesküvés-hívő, de olykor nekem is olyan érzésem van, hogy szándékos félrevezetések vannak a kereskedés ezen módjával kapcsolatban.
Radu!
Nagyon jó, és hasznos a sorozat. Köszönet érte!
István! Szívesen olvasnék ezekről az írásokról. Nekem a számlakockázat minimalizálása még nem sikerült Mi lenne ez a „nagyítási technika”?
Üdvözöllek, István!
Köszönöm a visszajelzést! Örülök és gratulálok, hogy aktívan, sikerrel kereskedtek. El tudom képzelni a befektetett energia mértékét, a tartós tesztekkel és éles számlákkal eltöltött munkaórák számát.
A könyveddel kapcsolatban örömmel beszélgetnék Veled valamikor, ez ügyben már írtam is Neked e-mailt. Sajnálom, de megértem, hogy miért nem publikus.
Mindenképpen megkérlek arra, hogy a cikkben lévő fogalmazási hibákat, elütéseket írd meg nekem.
A többieknek: ha István megengedi, akkor természetesen kiadom Nektek az e-mail elérhetőségét. Ez ügyben felvettem vele a kapcsolatot.
Szia, szeretnék kérni egy elérhetőséget, persze csak ha nem titkos
Üdv: Misi
Sziasztok, nagyon jó ez a cikk szinte minden benne van. Ahogy én csinálom az csak annyival másabb hogy mindig közel tartom az aktuális árhoz az átlag valamint a cél árat
Üdv: Misi
Köszi Misi, és hajrá a továbbiakban is!
Nagyon jó! A Baal2 robot ismeretében tökéletes feldolgozása az összes problémának. Jelzem, Zoli nem hangsúlyozta (ennyire vagy semennyire) a maximális kockázat előzetes meghatározásának fontosságát. És a számlán hagyott hozam bekezdés is nagyon fontos.
Én is nagyon sokat tanultam az évek során, ezért emelem ki különösen ezt.
Köszönöm pont jó, szívesen olvasom az írásod!
Teljesen hasonló megoldásokkal kísérletezem. A kulcs kérdés nálam is a számlakockázat, és ezzel kapcs. lenne egy kérdésem.
Miként garantálható amit írsz? – „a stratégia képes elégetni (elbukni) akár a számládon lévő teljes tőkét”
Azaz csak a számlán lévő tőkét kockáztatom, vagy negatívba is fordulhat a dolog. ui. Ha csak a számlán lévő tőkét, akkor nem is állunk ezzel a stratégiával olyan rosszul.
Nem teljesen értem a kérdésedet, kifejtenéd bővebben?
Én arragondoltam, hogy ha van a számládon 1000 EUR, akkor az 1000 EUR akár teljes egészében eléghet, még akkor is, ha stop védelem van rajta – hiszen nem lehet védekezni 100%-ig a hirtelen elmozdulások ellen.
A negatív számlaegyenleg egy más kérdés, azt a brókercég feltételeiben kell csekkolni, és ha ilyen van benne, akkor másikat keresni.
Élvezettel olvastam, most már egy ideje szünetet tartok mert „orrba vágott” a piac. Az erő gyűjtés időszakában különösen hasznos erről olvasni. Köszönettel.:Károly
Köszönöm szépen, és kitartást kívánok! Az „erő gyűjtés” időszakában érdemes a lehető legtöbb tudást begyűjteni, és azt utána gyakorlati szakaszba vinni annak érdekében, hogy ne történhessen meg újra a horror. A szabályok tisztázása a legfontosabb, ezt mindenképpen tedd meg!
Nagyon jó és érthető volt ez a leírás!
Köszönöm, örülök, hogy tetszett!
Köszönöm, én is hasznosnak tartom és szívesen olvasom az írásaidat.
Ha lehetséges István elérhetőségét szeretném elkérni.
üdv.
Zoli
Amennyiben István hozzájárul ehhez, mindenképpen elküldöm Neked is.
Köszönet a közreműködésért Radu.
Hasznos volt. EUUSA PÁRBAN VAGYOK BERAGADVA.